Tehát meg van nyitva a Visual Basic. Kattanjunk a File -> New Project menüpontra, aztán válasszuk a Windows Forms Application-t (Standard EXE).
Aztán elő kéne nekünk csalogatni egy olyat, hogy Toolbox. Ezt 2008-ban lehet helyezni ide-oda, 6-ban meg ott van alapból baloldalon. Így kell vhogy kinéznie.
Vizuális tervezés
Ha emlékszünk az előző postból akkor most az jön, hogy kitesszük a szükséges hozzávalókat vizuálisan (ezért híjják Visualnak, vagy nem biztos, de logikusnak tűnik:) a Formba. Ezt a már említett Toolbox segítségével tudjuk megcsinálni.
Ugye számológép. Szükségünk lesz két mezőre (TextBox) ahova bekérjük a számokat, aztán kell gomb amire, ha rákattint a felhasználó, megokosodik. Egyszerű számológép lévén, a négy alapművelethez, négy külön gombot kell csinálnunk. Ezeket a Toolboxból kiválasztva egyszerűen, tetszőlegesen kihelyezhetjük leendő ablakunkba (Form). Illetve, ha akarjuk tehetünk még egy Kilépés gombot is. A TextBoxokhoz jó lenne vmiféle magyarázó szöveget is rakni, hogy mégis mit kell oda beírni. Pakoljunk hát melléjük Labelt is, szintén a ToolBoxból. Ja és hát persze kell még egy TextBox ahova az eredményt fogjuk beiratni a géppel.
Igen ám, de át is kéne nevezni ezeket a Labeleket. Mégis csak hülyén néz ki, hogy Label1. Ezt a jobb alsó sarokban látható táblázatszerű izéből valósíthatjuk meg, méghozzá a Textnél (6.0-nál Caption) miután rákattintással kiválasztottuk a változtatni kívánt elemet. Csak simán átírjuk ebben a táblázatszerű izében, ami egyébként meghatározó része a programnak. Ugyanígy kell eljráni a Buttonöknél is az átnevezéshez. Itt járunk most.
Ha szeretnénk, hogy az eredmény mezőt ne írhassa át a júzer, a táblázatszerű izében (Properties) a Lockednél van lehetőségünk a False értéket Truera változtatni.
Programozás
Kezdjünk hát végre bele! Kattintsunk duplán a már kihelyezett összeadás gombra. Mindig azt az elemet programozzuk, amivel a műveletet fogjuk végezni (amire a felhasználó kattint). Egy nagy fehérség előtt találjuk magunkat. A gép már előre kitöltötte nekünk a program elejét és végét, hogy azzal nekünk már ne kelljen vesződnünk.
Megtanítom nektek a változókat. A változó az kb egyenlő a matematikai egyenletekben az x-szel, az ismeretlennel. Ezt változtathatjuk, helyére bármit beírhatunk. A változóknak több típusa van, említenék néhány fontosat.
string: szöveges, tartalma a többivel ellentétben nem csak szám lehet, az ebben a formátumba írt számokkal műveletet nem lehet végezni
byte: egész szám, 0-295
boolean: logikai, true vagy false
integer: egész szám, -32768-32768
long: egész szám, -2147483648-2147483648
single: valós szám, 7 jegyű tört
double: valós szám, 15 jegyű tört
Mindig csak a szükséges méretű változót használjuk. Egy long sokkal több memóriát foglal, mint egy byte, ne pazaroljunk.
A változót, amennyiben a program elejére szúrjuk be, a Form után, az egész programra fog vonatkozni (globális változó), nem csak az adott programrészre. Ahhoz hogy egy változót használhassunk, először deklarálni kell. Így:
dim valtozonev as tipus
Ezután hivatkozhatunk rá, megadhatjuk milyen értéket vegyen fel, mi legyen a változó.
A mi esetünkben ez így fog kinézni:
Dim szam1 As Long, szam2 As Long
szam1 = TextBox1.Text
szam2 = TextBox2.Text
Longot választottam hiszen számológép lévén nem árt, ha nagy számokat is tud kezelni. Egy szam1 és egy szam2 nevű változót deklaráltam, amit a TextBox1 és a TextBox2-vel tettem egyenlővé. Pontosabban a TextBox mező szövegével. Ezért lett TextBox1.Text .
Ezután már csak annyi a dolgunk, hogy beírjuk:
TextBox3.Text = szam1 + szam2
A play ikonra kattintva vagy az F5 megnyomásával elindíthatjuk az alkalmazást. A többi művelet megírásához is ugyanígy járjunk el (* = szorzás, / =osztás).
Programkód itt.
Hamarosan újabb, komolyabb feladattal jelentkezek. Ha vmi nem megy, kérdezz!